Brněnský Garoma Plus maraton 2015

Více než 150 dálkových plavců se sešlo v Brně na 37. ročníku brněnského Garoma+ maratonu. Pořadatelé z Univerzity Brno tak zaznamenali absolutní rekord, když zejména v černových termínech se v minulosti nescházelo ani sto závodníků.
Při teplotě vody 20,6° C a stejné teplotě vzduchu se na nejdelší trať - 20 kilometrů, vydalo 18 mužů a 10 žen. Do poloviny tratě se držela na čele trojice Lukáš Jachno (USK Praha), Jan Štábl (Kometa) a Michael Mrůzek (Krnov). Poté začal krnovský plavec ztrácet a po 15 km vzdal. V poslední čtvrtině tratě zrychlil Lukáš Jachno (na pravém snímku vlevo) a s jasným náskokem doplaval do cíle. Mezi ženami byla od počátku na čele Silvie Rybářová (Kometa - na levém snímku vlevo), která svým oblíbeným způsobem - postupným zrychlováním v závěru dosáhla v celkovém pořadí na druhé místo. V poslední čtvrtině tratě uplavala jihlavská Barbora Picková pardubické Lence Štěrbové. Obě obsadily v absolutním pořadí čtvrté a páté místo. Závod dokončilo 12 mužů a 9 žen. Překvapilo odstoupení jednoho z favoritů Karla Balouna (KIN Č. Budějovice), který vzdal na 10. kilometru.

Na desetikilometrové trati si rovnoměrným tempem zajistil jasné vítězství Libor Smolka (Krnov) před Jiřím Kořanem z Univerzity a Bohumírem Šrautem z Komety. Mezi ženami byla zcela bez konkurence Magda Okurková (Kometa), která doplavala do cíle s více než kilometrovým náskokem před svými soupeřkami a skončila absolutně druhá.

Na pětikilometrové trati bojovali bok po boku plavci Komety Jakub Tobiáš a Jan Kútnik, aby prvně jmenovaný o dohmat zvítězil. Mezi ženami nebyly o vítězství Zuzany Popieluchová (Kometa) žádné pochyby.

Punc mezinárodnosti zajistili Garoma maratonu otec a syn Dinkovi z Bratislavy. Otce si někteří pamatovali jako bývalého československého reprezentanta v dálkovém plavání. Nejstarší účastnicí byla 72 letá Blanka Vyskočilová z Hradce Králové.

Výsledky: Muži: 20 km: Lukáš Jachno (USK Praha) 4:08:20, 2. Jan Štábl (Kometa) 4:11:11, 3. Matěj Kozubek (Bohemians) 4:27,46, 10 km: 1. Libor Smolka (Krnov) 1:59,16, 2. Jiří Kořan (Univerzita Brno) 2:20,01, 3. Bohumír Šraut (Kometa) 2:23:00, 5 km: 1. Jakub Tobiáš 57:47, 1 km: 1. Filip Maleňák (Univerzita Brno) 11:58,7

Ženy: 20 km: 1. Silvie Rybářová (Kometa) 4:10,34, 2. Barbora Picková (Jihlava) 4:17:12,. 3. Lenka Štěrbová (Pardubice) 4:21:12, 10 km: 1. Magda Okurková 2:09:36, 2. Eliška Novotná (obě Kometa) 2:23:20, 3. Pavlína Kubátová (Kolín) 2:23:45, 5 km: Zuzana Popieluchová (Kometa) 1:06:14, 1 km:Tereza Skuhrová (Bohemians) 14:03,0.